Co je to PICAXE

PICAXE je mikrokontrolér navržený tak, aby se mohl stát srdcem a mozkem vašich elektronických konstrukcí. Přestože byl PICAXE původně koncipován jako výukový systém pro školy, v současné době se již rozšířil mezi statisíce amatérských elektroniků, robotiků i modelářů a díky projektu PICAXE se každoročně tisíce studentů středních škol z celého světa seznamují s elektronikou a pronikají do tajů výpočetní techniky.

Mezi amatéry i profesionály jsou mikrokontroléry PICAXE oblíbené pro velmi nízké počáteční náklady, jednoduchý a snadno použitelný programovací jazyk, a také proto, že veškerá potřebná dokumentace i vývojové prostředí jsou k dispozici zdarma, a dokonce stále větší podíl dokumentace je dostupný v češtině.
Mikrokontrolérů PICAXE je k dispozici řada typů, od těch nejmenších v osmivývodovém pouzdře DIL-8 nebo SO-8, až po největší se čtyřiceti vývody. Proto se PICAXE snadno přizpůsobí vašim potřebám – jednoduše si vyberte z nabídky právě ten mikrokontrolér, který výkonem i cenou nejlépe vyhovuje. Téměř všechny vývody PICAXE mohou být uživatelem nakonfigurovány podle jeho potřeb tak, aby pracovaly jako digitální vstupy nebo výstupy, případně jako analogové vstupy. Některé mohou také pracovat jako dotykový senzor a nahradit ovládací tlačítko. PICAXE nabízí samozřejmě i pokročilejší funkce – například PWM, I2C, SPI, sériové a 1-Wire rozhraní, kódování a dekódování infračerveného přenosu dat a dalších.

Programovací prostředí

S programovacím jazykem PICAXE BASIC se dokáže uživatel rychle seznámit. Naučit se jeho základy lze také pomocí grafických vývojových diagramů, které jsou součástí vývojového prostředí. Jazyk je navržen tak, aby postupně umožnil využít plného výkonu mikrokontroléru bez počátečního složitého a zdlouhavého učení.
Naučit se programovací jazyk PICAXE BASIC je tedy mnohem snadnější, než se naučit programovat mikrokontroléry třeba v assembleru nebo v C, což jsou jazyky, ve kterých se tyto součástky běžně programují. Programové prostředí, které je k dispozici zcela zdarma, kromě toho obsahuje i výkonné podpůrné prostředky, které vám v začátcích pomohou s tvorbou, laděním a optimalizací programu.

Mikrokontrolér PICAXE

PICAXE je standardní mikrokontrolér PIC, vyráběný firmou Microchip, do kterého byl při výrobě vložen speciální programový kód a tím z něj byl vytvořen PICAXE. Tento vložený programový kód umožňuje mikrokontroléru, aby byl programován přímo v zapojení přes jednoduchý třívodičový programovací kabel. Tím se celé programovací vybavení omezí na výše zmíněný kabel a případně ještě na běžně dostupný převodník USB/RS232. Všechny typy PICAXE a všechny vývojové desky používají stejné programovací prostředí a stejný programovací kabel.

Z výše uvedeného vyplývá, že „prázdný“ mikrokontrolér PIC nebude v systému PICAXE fungovat, protože neobsahuje programový kód PICAXE. Proto je nutno vždy používat předprogramované mikrokontroléry PICAXE.